Reklamos paslaugos: kada reklama apsimoka?
Reklama yra lengviausias būdas verslui išleisti pinigus. Deja, retas reklamai išleistas euras atsiperka. Tam, kad reklamos paslaugos ir investicijos į bet kokią išorinę komunikaciją atsipirktų, visų pirma reikia įvertinti esminę perskyrą tarp žinutės (message) ir žinutės siuntimo (messaging).
Reklama visuomet susijusi su žinutės siuntimu, t.y. įvairiausiais medijos kanalais, per kuriuos verslas kalba su savo auditorija. Kai kurie reklamos žmonės savo klientus nuo pat pradžių skatina kuo daugiau investuoti į messaging’ą: „tiek pinigų nukreipkime į interneto reklamą, tiek į radijo, o štai tiek į outdoor reklamą”. Tai yra neatsiperkančių investicijų kelias.
Bet kokios reklamos paslaugos efektyvios bus tik tuo atveju, jeigu darbas prasidės nuo žinutės (message) kūrimo. Kiekvieno į reklamą investuoto euro grąža yra tiesiogiai proporcinga žinutės, kurią reklama transliuoja, aštrumui.
Pirma – žinutė, tada – žinutės siuntimas
Kas yra toji žinutė? Žinutė yra bendrovės arba atskiro siūlomo produkto ar paslaugos siela. Tam, kad ją išgrynintume, turime stropiai ir atsakingai atlikti namų darbus. Kokius funkcinius savo produkto išskirtinumus galėtumėte dramatizuoti ir tokiu būdu išskirti savo produktą iš minios konkurentų? Apie ką šiandien galvoja, apie ką svajoja ir kuo tiki Jūsų produkto vartotojai? Ir kaip naujoji žinutė galėtų prisiliesti prie šių minčių, svajonių ir tikėjimo?
Devyniais atvejais iš dešimties produkto žinutė turi kalbėti ne tik ir ne tiek apie Jus, kiek apie Jūsų auditoriją. Kad ir ką žmogus pirktų, tuo pirkiniu sau ir aplinkiniams žmogus kažką pasako ir apie save. Jūsų žinutė turi leisti žmogui skleisti ir stiprinti savąjį aš. Tuomet žodis reklama taps apskritai nereikalingas: vietoje standartinės reklamos Jūsų prekės ženklas pradės tikrą ir autentišką pokalbį su savo auditorija.
Būtent nuo tokių prielaidų turi prasidėti bet kokia verslo kelionė į reklamos pasaulį. Žinutės kūrimo stadijai apibūdinti kiekviena reklamos agentūra turi savuosius terminus: prekės ženklo dnr (brand dna), prekės ženklo tapatybė (brand identity), rinkodaros strategija (marketing strategy), strateginis pozicionavimas (strategic positioning).
Šioje stadijoje atliekama nuosekli konkurentų komunikacijos (žinučių) analizė, įvairiais funkciniais ir vertybiniais pjūviais analizuojamas Jūsų produktas/paslauga, nagrinėjamos Jūsų sektoriaus komunikacijos tendencijos kitų šalių rinkose. Galiausiai, atsispiriant nuo analitinio tyrimo išvadų, formuluojama Jūsų žinutė: gaiviai skambanti, įveikianti antipatijos reklamai filtrą, nustumianti į pašonę konkurentus, pavergianti širdis ir protus, nenugalima.
Atlikus šiuos namų darbus, rengiamas pagrįstas komunikacijos planas bei atsirenkamos reklamos paslaugos tradicine šio termino prasme. Pati žinutė dažniausiai padiktuoja tiek reklamos turinį tiek ir reklamos kanalus, kuriais žinutė pasieks Jums aktualias auditorijas. Būtent taip atrodo atsiperkančios reklamos paslaugos. Priešingu atveju reklama būna panaši į paskaitas, kurias profesorius veda nepasiruošęs. Pirmiausia – žinutė (message). O tik po to – žinutės siuntimas (messaging).
Susisiekime dabar, ir mes Jums pateiksime konkrečius pavyzdžius, kaip gimsta sėkmingos reklamos kampanijos. Taip pat pasidalinsime savo klientų kontaktais, kad gautumėte tiesioginius atsiliepimus.